Poštovani mještani općine Vrbanja!

Želimo Vas upoznati s programom oralne vakcinacije lisica koja će se provoditu u razdoblju 2011.-2012. godine, pa Vam proslijeđujemo dopis Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj Vukovarsko-srijemske županije:

“Bjesnoća je akutna virusna zarazna bolest, zoonoza, koja uzrokuje akutni encefalitis kod domaćih i divljih sisavaca. Smrtonosna je za ljude i životinje, te prema izvješćima Svjetskezdravstvene orhanizacije (WHO), u svijetu do 55.000 ljudi godišnje umire od bjesnoće. Metoda oralne vakcinacije lisica protiv bjesnoće, koja je razvijenprije 25 godina, dala je novu perspektivu kontroli bjesnoće u divljih životinja, te je danas na primjerima brojnih zemalja zapadne Europe dokazano da je ova metoda jedini učinkoviti način isorjenjivanja bjesnoće u lisica i drugih vrsta divljih životinja.

Na području RH prisutan je silvatični oblik bjesnoće. Oboljelu populaciju najvećim dijelom čine divlje životinje, primarno crvene lisice (Vulpes vulpes) koje se smatraju najvažnijim rezervoarom i vektorom bjesnoće. U domaćih životinja bjesnoća se javlj redovito kao posljedica kontakta s oboljelom divljom životinjom. Od domaćih životinja najveći broj oboljelih čine mačke i psi zbog izravne izloženosti kontaktu s lisicama (ulazak lisica u dvorišta, lov, parkovi, dnevna migracija) te nepoštivanja, od strane vlasnika, zakonskih odredbi o preventivnom cijepljenju ljubimaca (pasa).

U Republici Hrvatskoj će se od 2011. do 2012. godine provoditi program oralne vakcinacije lisica protiv bjesnoće. Cilj provođenja je zaštita ljudi i domaćih životinja od bjesnoće, iskorjenjivanje bjesnoće u populaciji divljih životinja, te postizanje statusa zemlje slobodne od bjesnoće. Sredstva za sufinanciranje programa osigurana su dijelom iz pretpristupnih fondova EU, a dijelom iz nacionalnog proračuna.

Uokviru navedenog projekta u razdoblju 2011./2012. godine provest će se ukupno četiri akcije oralne vakcinacije lisica u okviru kojih će biti distribuirano ukupno 3.500.000 vakcinalnih mamaka”.

Sukladno navedenom, naputak Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja o provedbi projekta možete preuzeti klikom na ovu poveznicu.


Poster – Oralna vakcinacija lisica u Republici Hrvatskoj

Brošura – Oralna vakcinacija lisica u Republici Hrvatskoj

Naputak o provedbi oralne vakcinacije lisica u Republici Hrvatskoj

Mapa s prikazom polaganja mamaka u razdoblju od 16. do 22. svibnja 2011.

Mapa s prikazom polaganja mamaka u razdoblju od 23. do 26. svibnja 2011.

Mapa s prikazom polaganja mamaka od 27. svibnja 2011.

Slike mamaka oralne vakcinacije lisica