Povodom obilježavanja druge obljetnice katastrofalne poplave u županjskoj Posavini danas je, u organizaciji Vukovarsko-srijemske županije, u Drenovcima održan Okrugli stol o saniranju posljedica poplave, kojem su ispred Državne uprave za zaštitu i spašavanje nazočili ravnatelj dr. sc. Jadran Perinić, glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković i pročelnik PUZS-a Vukovar Zdenko Lovrić. Svojim dolaskom skup su uveličali izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske i saborski zastupnik Tomislav Čuljak, izaslanik Hrvatskog Sabora i saborski zastupnik Pero Ćorić, ministar graditeljstva i prostornog uređenja Lovro Kuščević, generalni direktor Hrvatskih voda mr.sc. Zoran Đuroković, župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić, umirovljeni general – pukovnik Dragutin Repinc, načelnici pogođenih općina te brojni predstavnici ministarstava, žurnih službi i vjerskih zajednica.

Sudionici okruglog stola kroz svoja prisjećanja, iskustva i zapažanja te kroz video zapis u produkciji Hrvatskih voda i prezentaciju Stožera zaštite i spašavanja Vukovarsko- srijemske županije dali su prikaz nastanka poplave, od pucanja nasipa, angažiranja ljudstva i tehnike za obranu i zaštitu stanovništva do aktivnosti sanacije i obnove pogođenog područja. Prikazana je i prezentacija Hrvatskih voda Modernizacija lijevo obalnog savskog nasipa od Račinovaca do Nove Gradiške.

Na današnji dan prije dvije godine, nakon puknuća savskog nasipa u Rajevu Selu, a potom i u Račinovcima, nezapamćena poplava potopila je naselja u istočnom dijelu županjske Posavine. Evakuirano je nekoliko tisuća stanovnika iz Gunje, Đurića, Posavskih Podgajaca, Račinovaca, Rajevog sela i Strošinaca.

Izvorni tekst možete pogledati na web stranici:  http://www.duzs.hr/news.aspx?newsID=23580&pageID=203#